Rozdíl mezi filtrovanou kávou a espressem

Espresso a filtrovaná káva. Mnoho lidí si ani neuvědomuje, jaký je mezi těmito kávami rozdíl, a přitom je ten rozdíl opravdu podstatný.

Podívejme se na tyto dvě kávy blíže

Filtrovaná káva funguje vlastně na podobném principu jako espresso. Kávová sedlina se zalije horkou vodou, která projde kávovou sedlinou a výsledný nápoj v podobě kávy se zachytí do nádoby.

Ale co se týče espressa, princip spočívá především v tom, že je voda přes kávovou sedlinu protlačena pomocí tlaku. Jeho příprava je rychlá a rychlá by měla být i jeho konzumace. Výsledná káva je poté daleko hustší a koncentrovanější než káva filtrovaná.

espresso

Pokud je na někoho takto koncentrovaná káva příliš, nevadí. Ne každý konzumuje espresso jen v malém šálku, kde se soustředí veškerá chuť kávy. Existuje spousta dalších kávových nápojů, u kterých tvoří základ právě espresso. Je to například cappuccino, latté, flat white, americano a spoustu dalších druhů.

S kávou typu espresso se také nejčastěji setkáte v nejrůznějších kavárnách a podnicích, kde se podává kvalitní káva.

A co tedy filtrovaná káva? Horká voda, která protéká skrze kávovou sedlinu neprotéká pod takovým tlakem, jako při přípravě espressa. V tom spočívá onen podstatný rozdíl. Místo tlaku se využívá přirozené gravitace, která vodu skrze kávovou sedlinu převede. Proto trvá příprava filtrované kávy déle, než espressa. Ale rozdíl v chuti je poté velice podstatný.

filtrovaná káva

Oproti espressu potřebujete více vody i více kávové sedliny k přípravě kávy, a na to je třeba pamatovat, až ji budete chtít připravovat.

Filtrovaná káva je méně kyselá, než espresso, a naopak má zvýrazněnou přirozenou, nahořklou chuť kávy. U filtrované kávy více oceníte veškeré chuťové služky, intenzitu vůně a aromata, které se v kávě nacházejí. Nenajdete na ní také jemnou vrstvu pěny, nebyli cremy, jako u espressa.