Máte rádi sladké, šťavnaté a voňavé jahody? Abyste se i tentokrát mohli těšit z bohaté úrody, bude nutné, abyste jahodníkům teď věnovali tu nejvyšší péči. V dubnu se jednak vysazují nové jahodníky a zakládají jahodové záhony, a za druhé je potřeba se postarat i o jahodníky stávající.
Stávající jahodové záhony
Od loňské sezony vaše jahodníky jistě vypustily spoustu výhonů, které však nebudete potřebovat. Nechte si jich pár na novou výsadbu a ostatní odstraňte. Přílišnou tvorbou nových výhonů se rostlina oslabuje, živiny jdou do nové rostliny, a nikoliv do plodů. Celý záhon je zapotřebí odplevelit, neboť plevele odebírají jahodníkům jak živiny, tak vláhu. Když budete mít záhon čistý, tak ještě půdu kolem jednotlivých rostlin prokypřete. Tak se ke kořenovému systému dostane voda i vzduch. Jestliže jste už dlouho jahody nehnojili, můžete tak učinit nyní. Buď rozhoďte vhodné hnojivo v granulích – se závlahou se bude postupně dostávat do půdy. Jen dejte pozor, aby granule nebyly příliš blízko k rostlinám. Mohly by je totiž spálit. Hnojivo si můžete pořídit i v tekuté formě nebo jako gel a přidávat je do zálivky.
Založení nového záhonu
Duben je nejlepším měsícem k výsadbě nových sazenic jahod. Půda už není studená, a přitom ještě není velké teplo. V dubnu bývá i dostatek srážek, takže nehrozí, že by nové sazenice uschly, i když je zapomenete zalít. A hezky zakoření. Pokud jste věděli předem, že budete na jaře sázet jahodníky, jistě jste si na podzim proryli a prohnojili záhon. Jestli ano, nyní stačí půdu jen trochu prokypřit a jahodníky vysázet do sponů cca 40×40 cm. Pokud jste ještě nehnojili, nepoužívejte teď organická hnojiva. Trvalo by dlouho, než se propojí s půdou, a mohly by nově vysazené jahodníky spálit. Místo toho přihnojte půdu tak, jak je uvedeno v předcházejícím odstavci.