Soustružení kovu

Schopné přístroje

V řadě firmách zabývajících se výrobou kovových součástek nalezneme nějaký ten soustruh a to klidně v provedení CNC, protože s nimi můžeme vyrábět všemožné rotační součástky. Kinematika obrábění je totiž většinou taková, že hlavní řezný pohyb je právě rotační a vykonává ho vřeteno, ve kterém je upnutý obrobek. Nástroj vykonává veselejší posuv a pohybuje se směrem do materiálu.

opracovaný mosaz

Dnešní CNC stroje jsou opravdu velmi produktivní, protože když jsou správné naprogramovány a seřízeny, tak vyrábí jeden kus za druhým v příslušných tolerancích. Klidně to může být stroj kombinovaný třeba s frézkou, takže následně se může ještě do materiálu vyfrézovat drážka. Sortiment strojů je tedy široký, takže je při jejich nákupu potřeba zvážit, co od nich očekáváme, aby charakteru naší práce skutečně vyhovovali. Jedná se tu totiž o milionové investice, takže na nich bude záležet budoucnost firmy.

Kompatibilní nástroje

Když už kupujeme nějaký obráběcí stroj, tak se musíme předem informovat, jaké nástroje se do něj kupují, protože některé stojí dost peněz. Na první pohled výhodný nákup strojů by se mohl dost prodražit na nástrojích, takže po několika letech provozu bychom se dostali nad cenu o něco dražších strojů. Právě i údržba a servis něco stojí.

vřeteno soustruhu

Mezi takové běžné nástroje do soustruhu patří soustružnický nůž úhly, který může být celistvý i s vyměnitelnou destičkou třeba ze slinutých karbidů. Samozřejmě nožů se vyrábí různé tvary, abychom mohli obrábět různé části a to klidně i vnitřní a dělat operace jako upichování. Dále musíme vybírat podle materiálu, kde se hraje hlavně na životnost a to jaký materiál s nimi můžeme obrábět. Sortiment je opravdu rozsáhlý, takže stačí vybírat dle našich potřeb. Následně je nutné správné ustavení a upnutí nástroje společně s dodržování řezných podmínek, abychom dosáhli dobrého času obrábění, ale nebylo to zbytečně na úkor životnosti.