Jak efektivně skladovat a přepravovat brambory


Na sklizeň brambor se těší každý zemědělec, který je vysazoval a pěstoval. Je to velmi vděčná plodina, nesmírně oblíbená mezi strávníky a navíc zdravá. Pokud si dáte pozor na obsah solaninu v zelených plodech či klíčcích, jsou brambory na našem stole opravdovým přínosem, a lze je navíc upravit do mnoha podob. Problematická však může být fáze samotného skladování brambor po sklizni. Jde totiž o to, že některé postupy a metody jsou zcela nevhodné, protože nezajistí jejich bezpečné uložení.

sklizeň brambor

Plastové pytle – splétané pytle ze syntetických vláken, které nahrazují pytle jutové, jsou jak pro sklizeň, tak i ukládání a transport brambor skutečně nevhodné. Přenášení pytlů velmi snadno některé brambory na vnější straně poškodí a ty pak svým postupným uhníváním nakazí další, což může přinést zbytečné ztráty na úrodě.

Dřevěné bedýnky – toto řešení už je lepší, ale dřevo je silný kontaminant a rádo do sebe nasákne různé nečistoty, což opět může ovlivnit samotnou úrodu. Dřevěná bedýnka je vhodná spíše jako řešení nouzové, kdy nemáte při ruce žádnou pevnou bednu.

brambory v pytli

Euro přepravky – výrobci těchto technologií sází na osvědčené způsoby skladování a přepravy zemědělských komodit, brambory nevyjímaje. Jedná se o plastové bedny, velmi pevné a spolehlivé, co se týče pevnosti, a také požadavků na udržení potřebné čistoty. Materiálem je zdravotně nezávadný plast, který předurčuje toto řešení pro potravinářskou výrobu a zemědělství. Podstatné je snadné udržování beden v čistotě pomocí běžných čistidel a dezinfekcí, což důsledně blokuje rozšiřování plísní a hniloby mezi sklizenými plody.

Zásadní předností Euro přepravek Schoeller Allibert je tvarová stálost, http://www.dotaceeu.cz/cs/Microsites/uzemni-dimenze/RSK což zaručuje bramborám bezpečnou přepravu na dlouhé vzdálenosti bez poškození hlíz, což je právě případ dlouhého cestování brambor uložených v pytlích nebo dřevěných přepravkách.