Proč mít raději dům v Chorvatsku


Subtropické versus mírné podnebí

O našem středoevropském klimatickém pásmu se traduje, že je mírné. Můžeme to ale chápat v různých rovinách, a tak by asi bylo moudřejší označit je spíše za mírně severské, než mírné.

oblaka nad mořem

Chceme-li lépe charakterizovat naše v uvozovkách „mírné“ pásmo, měli bychom se především zaměřit na délku zimního období vůči tomu letnímu. Například oficiální topná sezóna pro kotelny dálkového vytápění sídlištních bytových domů začíná již prvního září a končí až 31. května, to je celých 9 měsíců, a pouhé tři měsíce se u nás netopí. Samozřejmě, že i v září a v květnu bývá teplo, ale i v této době musíme počítat s přízemními mrazíky. Zejména mezi listopadem a březnem nás provází i inverzní nízká oblačnost a počet slunečných dnů je v této době minimální.

moře v Chorvatsku

Kdo chce v takovém prostředí žít, musí počítat s tím, že tu bude zhruba od října do dubna poměrně chladno, a že Slunce se v těchto měsících objeví na obloze jen pár dnů v měsíci, a to jak díky kratším dnům, tak především zatažené obloze. To vše přispívá k rozvoji depresí, kterým se daří i díky šedavé barvě oblohy, která je pro deprese jedním ze spouštěčů.

Ti z vás, co mají možnost využít nemovitosti v Chorvatsku na prodej https://www.najadranu.cz/prodej/, by neměli váhat a měli by si uvědomit, že tamní subtropické klima je něco diametrálně odlišného od toho našeho. Slunce tu svítí mnohem déle v průběhu celého roku, je tu také výrazně tepleji, což například prokazují vysazené palmy ve Splitu, a slunečné počasí se pak odráží i v mentalitě tamního obyvatelstva. Lidé tu bývají veselejší a méně vystresovaní.

Bydlet natrvalo v Chorvatsku se tedy může odrazit jak na vaší psychice, tak i na dalších zdravotních hlediscích. Díky většímu přísunu slunečního vitamínu D budete mít méně neurologických problémů, potíží trávicího a pohybového ústrojí a svým způsobem se vám zlepší i imunitní systém. Možná, že už se pak do České republiky nevrátíte.